Pažintis su balsėmis y ir. Tema: Įvadas į raidę "s"

Tikslai: pristatyti laišką s; išmokyti atlikti garsinę žodžių analizę, stebėti balsių ir priebalsių (kietos - minkštos) pozicinę kaitą; lavinti foneminę klausą, atmintį, dėmesį, kalbą.

Per užsiėmimus

I. Organizacinis momentas. Pamokos tikslų nustatymas.

- Kaip tešla pučiasi? (Išpūskite.)

Mokytoja skaito V. Tatarinovo eilėraštį.

Apšiuręs pūkas gyvena tamsiausioje palėpėje.

Palėpėje, juodraštyje, tarp užmirštų knygų.

Vasaros naktį paveikslo tyloje jis žiūri į mėnulį.

Jo akys dega kaip žarijos ugnyje,

Ant žvirblių ir pelių jis pasiveja baimės.

Jis atėjo pas mus iš tolimų vietų,

Jis geria lietų ir valgo vėją.

Jis nebijo aukščio, jis ne paukštis, ne gyvūnas ...

- Puff supažindins jus su nauja raide ir jos atstovaujamu garsu. Be to, jis turi jums daug įdomių užduočių.

- Raskite ir nuspalvinkite žuvį, kuriai šiandien vakarienei pavyko išvengti ryklio. (Auksinė žuvelė.)

II. Darbas pamokos tema.

Garsinė žodžio „žuvis“ analizė.

- „Perskaitykite“ pirmąjį žodžio „žuvis“ garsą. (Rrrba.)

- Kas tai per garsas? (Sunkus priebalsis.)

- Koks lustas žymės garsą? (Mėlyna.)

- Pavadinkite švelnią porą. (Garsas [p '].)

- „Perskaitykite“ antrąjį garsą žodyje „žuvis“. (Žuvis.)

Ką tu žinai apie šį garsą?

– „Perskaitykite“ trečiąjį garsą žodyje „žuvis“. (Žuvis-b-ba.)

- Kas tai per garsas? (Sunkus priebalsis.)

- Pažymėkite atitinkamu lustu. (Mėlynoji lustas.)

- Vadinkite tai minkšta pora. ([b'].)

- "Perskaitykite" paskutinį žodžio "žuvis" garsą. (Fishaaaa.)

Ką tu žinai apie šį garsą? (Balsė, žymima raudona lustu.)

- Garsas [s] nurodomas raide s .

Įvadas į naują laišką.



- Pažiūrėkite į raidžių raštus s . Kaip ji atrodo?

Ir vargšas laiškas s

Klaidžioja su lazdele, deja.

A. Šibajevas

- Puff mėgsta laišką s . Jis žino daugybę žodžių su raide s . Kokius žodžius galite pavadinti?

– Kur garsas [ai] susitiko žodžiuose? (Žodžių viduryje ir pabaigoje.)

Pavadinkite žodžius, kurie prasideda [s]. Pabandykime žodyne surasti S.I.Ožegovą. Kokią išvadą galima padaryti? (Rusų kalboje nėra žodžių, kurie prasidėtų [ы].)

Štai kas yra visiška tiesa:

S nepatinka būti pirmam

s nepradeda žodžių

Matyt, tokia jos prigimtis.

T. Sinitsyna

Vadovėlio darbas. Diferencijuotas darbas su kolektyviniu patikrinimu.

Skaitantiems vaikams:

– Perskaitykite S. Maršako eilėraštį.

Neskaitantiems vaikams:

- Dirbkite su atskiromis kortelėmis.

Mila išmuilino lokį muilu, Mila numetė muilą,

Mila numetė muilą. Neploviau meškos su muilu.

- Pabraukite raidę žodžiuose s . (6 raidės)

Išvada: reikia žiūrėti į raides iš eilės iš kairės į dešinę.

Žaidimas „Būk atsargus“

Mokytoja skaito M. Plyatskovskio eilėraštį „Kas turi ūsus?“.

Tigrai ir pelės turi
Liūtai ir ežiai turi...
Net tėtis dėl grožio
Užsiaugink ūsus!

Kas atidžiai klausėsi? Kas turi ūsus? (Vėlgraužis, lapė, bebras, kurmis, katė, banginis, kandys, ruoniai, vabalai, kiškis, svirpliai, šamas, žiurkėnas, tigras, pelės, liūtai, ežiai, tėtis.)

Ką dar pažįsti su ūsais? (Voverė, lūšis ir kt.)

Žodžio „ūsai“ garso raidžių analizė.

- Pažymėkite garsus lustais ir raidėmis.

Savarankiškas darbas. Žodžio „dūmai“ garso raidžių analizė.

№ 31

Atidžiai pažiūrėkite į paveikslėlius.

Pirmoje nuotraukoje?

Ką reikėtų pridėti prie antrosios nuotraukos?

trečioje nuotraukoje?

Pakelkite laišką s , kai išgirsti garsą [-us] žodžiuose: stogas, rutuliai, dideli, sparnai, kėdė, dulkės, raudona, žemė, plūdės. Kaip vadinami garsai [a], [o], [s]?


№ 32

Apsvarstykite paveikslėlį.

Parodyk ir pasakyk, kas ateina per vištiena. Kiek viščiukų seka vištą? Parodyk ir pasakyk, kas ateina prieš vištos.

Išgirskite žodžius ir pasiimkite raides a, s, kai girdi garsus [a], [s] žodžiais: letenos, vištiena, viščiukai, akys, sparnai.

№33 Apsvarstykite paveikslėlį.

Pasakyk man, ką mergina veikia. Pažymėkite sakinį su ilga juostele Mergina uogauja. Pavadinkite šio sakinio žodžius. Pažymėkite kiekvieną žodį trumpa linija. Suskaičiuokite, kiek žodžių yra sakinyje. Pavadinkite sakinyje esančius žodžius Mergina renka sunokusias uogas. Pažymėkite kiekvieną žodį linija. Kiek žodžių yra antrame sakinyje? Pakartokite pirmąjį sakinį. Ką reiškia trumpos juostelės? Pakartokite antrą sakinį. Palyginkite sakinius: kiek žodžių yra pirmame sakinyje? Kiek žodžių yra antrame sakinyje? Pavadinkite žodį, kuris yra antrame sakinyje, bet ne pirmame. Ar yra žodžių uogos ir prinokęs garsas [s]? Raskite paveikslėlyje du objektus, kurių pavadinimai turi garsą [s], du objektus, kurių pavadinimai turi garsą [a], ir du objektus, kurių pavadinimai turi garsą [o].

Ar lūpos, dantys ir liežuvis sukuria barjerą tariant garsus [a], [o], [s]? Ar garsai [a], [o], [s] tariami su balsu ar be jo? Kaip vadinami garsai [a], [o], [s]?


№ 34

Parodyk laišką S kai išgirsti garsą [-us] žodžiuose:

Muilas,muilinė,rankšluostis,sūnus,dukra,išplauti,purvas,kvėpuoja,ilsisi,dirba,drąsus,žvejys

№ 35

Pažiūrėk į paveikslėlius. Kas ant jų nupiešta?



Logopedinė pamoka apie vaikų mokymą skaityti ir rašyti vyresniojoje grupėje.

Parengta Shematonova L.V.

Tema: garsas [S]

Tikslai: 1. Mokymasis atskirti ir aiškiai tarti garsą [S] skiemenimis, žodžiais, sakiniais;

2. Pratinkite vaikus daugiskaitos daiktavardžių daryboje; pristatyti raidę Y.

3. Regėjimo ir klausos dėmesio, bendrosios, smulkiosios ir artikuliacinės motorikos, atminties ugdymas;

4. Teigiamo požiūrio dalyvauti pamokoje, draugiškų santykių, bendradarbiavimo įgūdžių formavimas.

Pamokos eiga:

1. Skambant ramiai muzikai vaikai eina ant kilimo.

Vaikinai, ar norite žaisti? Žaidimas vadinasi „Vienas – daug“. Aš įvardiju vieną dalyką, o tu daug.

Lėlė - lėlės, grybai - grybai, automobilis - mašinos, citrina - citrinos, spinta - spintos, stalas - stalai, kamuolys - rutuliai, moliūgai - moliūgai, katė - katės, skėtis - skėčiai, uogos - uogos, ąžuolas - ąžuolas, dantis - dantys, bananas - bananai.

Gerai padaryta, gerai sužaista. Dabar eik į savo vietas.

2. Vaikinai, prisiminkime, kokius balsių garsus jau žinome: [a, o, y ir]. Teisingai, gerai padaryta.

3. Oi, vėl mūsų televizoriuje nutrūko garsas. Atidžiai pažiūrėkite ir atspėkite, kaip tai skamba. Ir pakelkite kortelę su šiuo garsu. Denisai, koks garsas buvo dabar? Sasha? Inna?

Vaikinai, kokie garsai [a, o, u, i]? Taip, balsės. Tariame juos laisvai, burnoje nėra kliūčių.

„Šiandien mokysimės dar vieno balsio. Paklausyk, kokias dainas tau dainuosiu: ai – oi – oi.

Kokį naują garsą išgirdai?

Taip, teisingai. Nuskambėjo garsas Y. Tai taip pat balsis. Ir tai žymima tokiu simboliu. O raidė Y gyvens pas mus šiame mūsų daugiabučio bute.

- Padainuokime garsą Y kartu

Garsiai, tyliai, trumpai, ilgai.

- Ar dabar nori žaisti? Išlipkite ant kilimo, sustokite visi ratu. Žiūrėk, mes turime korteles ant kilimo. Kiekvienas pasiima vieną kortelę. Merginos pasiima kortelę su vienu daiktu, o berniukai – ten, kur daug daiktų (groja muzika). Viską radai? Patikrinkime. Merginos deda kortas į Nyusha, o berniukai į Krosh. Patikrinkime. Pažiūrėkite, ar viskas teisinga. Merginos vardija jūsų objektus, o dabar berniukai garsiai vadina savo objektus. Koks garsas kartojamas daug kartų? Taip, skamba Y.

Ateik prie stalų. Sėdėkite tiesiai, ištieskite nugarą. Prisiminkime žodžius su garsu Y, kuriuos vadino berniukai.

Garsas Y mes turime specialų. Jis niekada nebūna pirmas, visada žodžio viduryje arba pabaigoje.

- Y - raidė gerai pamaitinta, neša prikimštą pilvą. Jis labai mėgsta valgyti. Verda sriubą ir ją sūdo, verda bulves, druską, gamina salotas – druskas. Ką dar galima virti ir sūdyti?

Vaikinai, ką jūs šiandien veikėte klasėje? Susipažinome su garsu ir Y raide, išmokome ją ištarti. Puiku vaikinai, geras darbas!

Galite pailsėti.

Autorius patenkintas, tau nesunku – spausti "MAN PATINKA"
Kaip

Pamokos tema
SUŽINTI SU RAIDE "Y"

Mokytojo tikslai
organizuoti susipažinimo su raide s darbą; išmokyti atlikti žodžio „žuvis“ garsinę analizę, stebėti balsių ir priebalsių (kietos – minkštos) padėties kaitą; sudaryti sąlygas plėtoti foneminę klausą, atmintį, dėmesį, kalbą.

Planuojami ugdymo rezultatai

Tema: žinoti raidę s; geba atlikti žodžių „žuvis“, „dūmai“, „ūsai“, „pelė“ garsinę analizę.
Meta-dalykas (universalios ugdomosios veiklos komponentų formavimo / vertinimo kriterijai - UUD):
Kognityvinis: loginis – objektams klasifikuoti (sujungti į grupes pagal esminį požymį).
Reguliavimas: priimti ir išsaugoti mokymosi užduotį; planuoti savo veiksmus adekvačiai suvokia mokytojo ir bendražygių vertinimą.
Komunikabilumas: gebėti formuoti komunikacinius ir kalbos veiksmus, konstruktyvius bendravimo su kitais būdus.
Asmeninis: išreikšti teigiamą požiūrį į pažinimo procesą; parodyti dėmesį, nuostabą, norą sužinoti daugiau.

Per užsiėmimus

1. Organizacinis momentas.

Jie atsikėlė tyliai, tylėjo,
Viską, ko reikia, turite.
Pasiruoškite pamokai
Kitaip tai neturi jokios naudos.
Sveiki, atsisėskite
Nebesigręžk.
Dabar pradėsime pamoką
Jums tai įdomu.
Atidžiai klausytis
Jūs tikrai viską suprasite.

2. Ugdymo užduoties išdėstymas.

Kaip pučiasi tešla? (Išpūskite.)
Mokytoja skaito V. Tatarinovo eilėraštį.
Apšiuręs pūkas gyvena tamsiausioje palėpėje.
Palėpėje, juodraštyje, tarp užmirštų knygų.
Vasaros naktį paveikslo tyloje jis žiūri į mėnulį. Jo akys dega kaip žarijos ugnyje,
Jis išgąsdina žvirblius ir peles.
Jis atėjo pas mus iš tolimų vietų,
Jis geria lietų ir valgo vėją.
Jis nebijo aukščio, jis ne paukštis, ne gyvūnas ...
Puff supažindins jus su nauja raide ir jos atstovaujamu garsu. Be to, jis turi jums daug įdomių užduočių.
Raskite ir nuspalvinkite žuvis, kurioms šiandien vakarienei pavyko išvengti ryklio. (Auksinė žuvelė.)

3. Naujų žinių atradimas.

Garsinė žodžio „žuvis“ analizė.
„Perskaitykite“ pirmąjį žodžio „žuvis“ garsą. (Rrrba.)
Kas tai per garsas? (Tvirtas priebalsis.) Koks lustas žymės garsą? (Mėlyna.) Pavadinkite minkštą porą ([p"].)
„Perskaitykite“ antrąjį žodžio „žuvis“ garsą. (Žuvis.)
Ką tu žinai apie šį garsą? (Balsė, žymima raudona lustu.)
„Perskaitykite“ trečiąjį žodžio „žuvis“ garsą. (Ribba.)
Kas tai per garsas? (kietas priebalsis)
Pažymėkite atitinkama varnele. (Mėlynoji lustas.)
Pavadinkite jo minkštąją porą ([b"].)
„Perskaitykite“ paskutinį žodžio „žuvis“ garsą. (Fishaaaa.)
Ką tu žinai apie šį garsą? (Balsė, žymima raudona lustu.)
Garsas [s] žymimas raide s.
PRISTATYMAS
Įvadas į naują laišką.
Pažvelkite į raidės y pavyzdžius. Kaip ji atrodo?
O vargšas yra Y raidė
Klaidžioja su lazdele, deja.
A. Šibajevas
Yra šis laiškas Čia yra kirvis, netoliese rąstas
Pabaigoje ir viduryje. Paaiškėjo, ko reikėjo.
Kopūsto, rūtos, gale pasirodė Y raidė,
Ir meliono viduryje. Mes visi turime tai žinoti.
E. Grigorjevas V. Stepanovas
Puff mėgsta y raidę. Jis žino daugybę žodžių su raide y. Kokius žodžius galite pavadinti?
Kur garsas [-ai] atsirado žodžiuose? (Žodžių viduryje ir pabaigoje.)
Pavadinkite žodžius, kurie prasideda [s]. Pabandykime žodyne surasti S.I.Ožegovą. Kokią išvadą galima padaryti? (Rusų kalboje nėra žodžių, kurie prasidėtų [ы].)
Štai kas yra visiška tiesa:
Tau nepatinka būti pirmam
Y nepradeda žodžių -
Matyt, tokia jos prigimtis. T. Sinitsyna

4. Tvirtinimas
išmoko
1. Dirbti pagal vadovėlį. Diferencijuotas darbas su kolektyviniu patikrinimu.
Skaitantiems studentams:
Perskaitykite S. Marshako eilėraštį.
Neskaitantiems studentams:
Darbas su atskiromis kortelėmis.
Mila išmuilino lokį muilu, Mila numetė muilą,
Mila numetė muilą. Neploviau meškos su muilu.
Žodžiuose pabraukite raidę y. (liet.)
Išvada: reikia žiūrėti į raides iš eilės iš kairės į dešinę.
2. Žaidimas „Būk atsargus“.
Mokytojas skaito M. Plyatskovskio eilėraštį.
KAS AUGINA ŪSUS?
Kas turi ūsus?
Prie vėplio ir lapės,
Bebras ir kurmis
Katė ir banginis.
Kandys turi ūsus
Ruoniai, vabalai.
Yra kiškis ir svirplė,
Šamas ir žiurkėnas.
Tigrai ir pelės turi
Liūtai ir ežiai turi...
Net tėtis dėl grožio
Užsiaugink ūsus!
Kas atidžiai klausėsi? Kas turi ūsus? (Vėlgraužis, lapė, bebras, kurmis, katė, banginis, kandys, ruoniai, vabalai, kiškis, svirpliai, šamas, žiurkėnas, tigras, pelės, liūtai, ežiai, tėtis.)
Ką dar pažįsti su ūsais? (Voverė, lūšis ir kt.)
Žodžio „ūsai“ garso raidžių analizė.

Kūno kultūros minutė
Savarankiškas darbas. Žodžio „dūmai“ garso raidžių analizė.
Pažymėkite garsus lustais ir raidėmis.
Puff mėgsta žaisti vienas-daug žaidimą. Reikia sudaryti daugiskaitą.
Pabandykite paaiškinti, kodėl Pūkuotukas mėgsta šį žaidimą.
Y raidė turi paprotį,
Už jį šlovė ir garbė:
Y raidė gali ramiai, Stovėti gale, dauginti objektus: Stalas – stalai, tvora – tvoros, Grindys – grindys, raštas – raštai.
Puff mėgsta įvairias transformacijas. O dabar jis ogrę paverčia pele. Ar norite jam padėti? (Kiaulė, zebras, gandras, tigras, vėžys, kengūra, gyvatė, žirafa, pelėda, raganosis, begemotas, pelė.)
Vadovėlio darbas.
Pabandykite atspėti, kaip pavadinti paveikslėlį, kad garsų skaičius jo pavadinime sutaptų su langelių skaičiumi diagramoje. (Pelė.)
Žodžio „pelė“ garso raidžių analizė.
Atlikite žodžio „pelė“ garso raidžių analizę naudodami lustus ir raides.
Pabandykite žodį „skristi“ padaryti iš žodžio „pelė“ („midge“, „bear“).
Ką, be laiško, reikia pakeisti?

5. Pamokos rezultatas.

Pykho taupykloje liko tik viena užduotis - kryžiažodis. Vykdykite tai.
Su kokiu laiškininku susipažinai?
Kuo ji skiriasi nuo visų kitų?
Kokį garsą reiškia raidė y?
Y gyvena balsių šeimoje -
Skamba grynai, aiškiai, aiškiai,
Ir kaip bet kuris balsis -
Dabar apie tai žinome,
Mėgsta Y atsistoti pagal priebalsį,
Norėdami sudaryti skiemenį:
Išeik, muilas, moliūgas, dulkės,
Pelės, mintys, sūris ir realybė.
Abėcėlėje Y yra svarbus,
Atrodo, kad maiste reikia druskos.
T. Sinitsyna

6. Refleksija.

[Atsisiųskite failą, kad pamatytumėte nuotrauką]

; kartoti išmoktas raides;

Ir meliono viduryje

Kokia raidė yra kopūsto gale, rūtos ir meliono viduryje? (y raidė). Rodyti didžiąją y raidę.

Pavadinkite šį laišką. (s)

Kokį garsą girdėjote? (garsas)

Ką galite pasakyti apie šį garsą? (tarimo metu nesutikau kliūčių)

Garsas, kuris neatitinka barjero, kas yra garsas? (balsė)

Atsiverskite vadovėlius p. 54. Vadovėlyje susiraskite s raidę ir parodykite pirštu .. Rusų kalboje didžiosios s raidės nėra.

Viršutiniame puslapyje yra garso schema, raskite ją. Koks žodis paslėptas? (žuvis).

Kiek garsų yra žodyje žuvis? (keturi)

Atlikime garsinę žodžio žuvis analizę. Padėkime pirštus ant garso grandinės ir skaitykime žodį taip, kad pirštas pataikytų į kiekvieną namą.

Skaitome žodį ir išgirstame pirmąjį garsą ir pan.

Kiek balsių yra žodyje?

Kiek priebalsių yra žodyje?

Pakeiskime balsių garsus raidėmis, ką? (pirmasis balsis yra raidė y, antrasis balsis yra raidė a). Paskaitykime žodį žuvis. Pakeiskite raidę a raide y. Paskaitykime žodį žuvis.

Kas nutiko? (žodis pakeistas). Keitėsi ir prekių skaičius. Žodis – žuvis reiškia vieną objektą, o žodis – žuvis – du ar daugiau daiktų.

Kūno kultūros minutė

Vienas, du - virš galvos,

Trys, keturios – rankos platesnės.

Penki, šeši – atsisėskite ramiai.

Septyni, aštuoni – atmeskime tinginystę.

Mūsų kelionė tęsiasi.

5. Tvirtinimas

3 stotelių stotis "Ugadaikino"

Eilėraščio skaitymas (gerai skaitančio mokinio)

Dailininkų paklausėme:

Pasakyk dailininkams.

Kur rasti tuziną žodžių

Kuriame yra garsas "y"?

Dailininkai mums atsakė:

Tokio atvejo nėra

kada nors skambėti "s"

Atsitiko žodžio pradžioje!

Ko sužinojote iš eilėraščio apie garsą s? (niekada nebūna žodžio pradžioje).

Paimkite paprastus pieštukus. Raskite ir pabraukite raidę y. Suskaičiuokite, kiek kartų parašyta raidė y.

(Stiprūs mokiniai atspėja kryžiažodį)

(Nuotraukos - karoliukai, ožkos, moliūgai, sūris)

Apžiūra

Kiek kartų eilėraštyje parašyta raidė y? (9 kartus)

Kryžiažodžių patikrinimas.

6. Apatinė eilutė

4 stotelių stotis "Terminalas"

Mūsų kelionė baigiasi. Kokią raidę šiandien mokėmės klasėje?

Ką tu žinai apie šį laišką? (y raidė yra balsė, visada maža, niekada žodžio pradžioje).

7. Refleksija

(Skamba daina „Blue Car“)

Vaikinai, mūsų kelionė baigėsi. Viskas gerai dirbo. Papasakokite, kaip buvo pamoka: įdomi, įdomi, sunki. Pasirinkite atsakymą.

Jei jums patiko pamoka kelkite šypsenėlių jaustukus“ (raudona), jei nemėgstate „liūdna“ (geltona).