Знайомство з голосними літерами. Тема: Знайомство з літерою

Цілі:познайомити з літерою ы; вчити виконувати звуковий аналіз слів, спостерігати за позиційною зміною голосних та приголосних звуків (тверді – м'які); розвивати фонематичний слух, пам'ять, увагу, мовлення.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Постановка цілей уроку.

– Як пихкає тісто? (Пих-пих.)

Вчитель читає вірш В. Татарінова.

На темному горищі живе кудлатий Пих.

На горищі, на протягу, серед забутих книжок.

Він літньої ночі в тиші картинки дивиться на місяць.

Очі у нього горять, як вугілля в багаттях,

На горобців і мишенят він наганяє страх.

Він прибув до нас із далеких місць,

Він дощ п'є та вітер їсть.

Він не боїться висоти, не птах він, не звір...

- Пих познайомить вас з новою літерою та звуком, який вона позначає. Крім того, він має багато цікавих завдань.

- Знайдіть та розфарбуйте рибку, якій сьогодні вдалося не потрапити акулі на вечерю. (Золота рибка.)

ІІ. Робота на тему уроку.

Звуковий аналіз слова "риба".

– “Прочитайте” перший звук у слові “риба”. (Ррриба.)

- Який це звук? (Твердий приголосний звук.)

– Якою фішкою позначимо звук? (Синій.)

– Назвіть м'яку пару. (Звук [р'].)

– “Прочитайте” другий звук у слові “риба”. (Рииба.)

- Що ви знаєте про цей звук?

– “Прочитайте” третій звук у слові “риба”. (Риб-б-ба.)

- Який це звук? (Твердий приголосний звук.)

– Позначте відповідною фішкою. (Синя фішка.)

– Назвіть його м'яку пару. ([б'].)

– “Прочитайте” останній звук у слові “риба”. (Рибаааа.)

- Що знаєте про цей звук? (Голосний, позначимо червоною фішкою.)

– Звук [и] позначається буквою ы .

Знайомство з новою літерою.



– Розгляньте зразки літери ы . На що вона схожа?

А бідолаха буква ы

Бродить із паличкою, на жаль.

А. Шибаєв

- Пих любить букву ы . Він знає величезну кількість слів із літерою ы . А які слова ви можете назвати?

- Де в словах зустрівся звук [и]? (У середині та наприкінці слів.)

– Назвіть слова, які починаються до [и]. Спробуємо знайти у словнику С. І. Ожегова. Який висновок можна зробити? (У російській мові немає слів, які починаються на [и].)

Ось що абсолютно правильно:

Ыне подобається бути першою,

ыне починає слів –

Видно, характер її такий.

Т. Синіцина

Робота з підручника. Диференційована робота із колективною перевіркою.

Для дітей, що читають:

– Прочитайте вірш С. Маршака.

Для дітей, що не читають:

– Виконайте роботу за індивідуальними картками.

Мила Мила мишку милом, Впустила Мила мило,

Мила мило впустила. Мишка милом не домила.

– Підкресліть у словах букву ы . (6 букв.)

Висновок: треба переглядати букви поспіль зліва направо.

Гра «Будь уважним».

Вчитель читає вірш М. Пляцковського «У кого ростуть вуса?».

Є у тигрів та мишей,
Є у левів і в їжаків.
Навіть тато для краси
Відростив собі вуса!

– Хто слухав уважно? У кого ростуть вуса? (У моржа, лисиці, бобра, крота, кота, кита, метеликів, тюленів, жуків, зайця, цвіркуна, сома, хом'яка, тигра, мишей, левів, їжаків, у тата.)

- Кого ще ви знаєте з вусами? (Білка, рись та ін.)

Звукобуквенний аналіз слова «вуса».

– Позначте звуки фішками та літерами.

Самостійна робота. Звукобуквенний аналіз слова «дим».

№ 31

Уважно розглянь картинки.

На першому малюнку?

Що треба домалювати на другому малюнку?

на третій картинці?

Піднімай букву ы , коли почуєш у словах звук [и]: дах, кулі, великий, крила, стілець, пил, червоний, земля, пливе.Як називаються звуки [а], [про], [и]?


№ 32

Розглянь картинку.

Покажи та скажи, хто йде закуркою. Скільки курчат іде за куркою? Покажи та скажи, хто йде передкурчатами.

Слухай слова та піднімай літери а, ы,коли почуєш у словах звуки [а], [и]: лапки, курка, курчата, око, крила.

№33 Розглянь картинку.

Скажи, що робить дівчинка. Познач довгу смужку пропозицію Дівчинка збирає ягоди.Назви слова цієї пропозиції. Познач кожне слово короткою смужкою. Порахуй, скільки слів у реченні. Назви слова у реченні Дівчинка збирає стиглі ягоди.Кожне слово познач смужкою. Скільки слів у другому реченні? Повтори першу пропозицію. Що означають короткі смужки? Повтори другу пропозицію. Порівняй речення: скільки слів у першому реченні? Скільки слів у другому реченні? Назви слово, яке є у другому реченні, а в першому реченні немає. Чи є в словах ягодиі стиглізвук [и]? Знайди на картинці два предмети, в назвах яких є звук [и], два предмети, в назвах яких є звук [а], і два предмети, в назвах яких є звук [о].

Чи створюють губи, зуби та язик перешкоду при проголошенні звуків [а], [о], [и]? З голосом чи без голосу вимовляються звуки [а], [о], [и]? Як називаються звуки [а], [про], [и]?


№ 34

Показуй букву Ы, коли почуєш у словах звук [и]:

Мило, мильниця, рушник, син, дочка, вимитий, бруд, дихає, відпочиває, працює, сміливий, рибалка

№ 35

Подивися на картинки. Що на них намальовано?



Логопедичне заняття з навчання дітей грамоті у старшій групі.

Підготувала Шематонова Л.В.

Тема: Звук [И]

Цілі: 1. Навчання розрізнення та чіткої вимови звуку [И]у складах, словах, реченнях;

2. Вправляти дітей в освіті іменників множини; познайомити з літерою Ы.

3. Розвиток зорової та слухової уваги, загальної, тонкої та артикуляційної моторики, пам'яті;

4. Формування позитивної установки щодо участі у занятті, доброзичливих відносин, навичок співробітництва.

Хід заняття:

1. Під тиху музику діти проходять на килим.

Хлопці, бажаєте пограти? Гра називається "Один - багато". Я називаю одну річ, а ви багато.

Лялька – ляльки, гриб – гриби, машина – машини, лимон – лимони, шафа – шафи, стіл – столи, куля – кулі, гарбуз – гарбузи, кіт – коти, парасолька – парасольки, ягода – ягоди, дуб – дуби, зуб – зуби, банан – банани.

Молодці добре пограли. А зараз пройдіть на свої місця.

2. Хлопці, давайте згадаємо, які голосні звуки ми вже знаємо: [а, о, у, і]. Правильно, молодці.

3. Ой, знову у нашому телевізорі зламався звук. Подивіться уважно і здогадайтеся, який це звук. І підніміть картку із цим звуком. Денисе, який зараз був звук? Сашко? Інна?

Хлопці, а звуки [а, о, у, та] які? Так, голосні. Ми вимовляємо їх вільно, у роті немає перешкод.

– Сьогодні ми познайомимося ще з одним голосним звуком. Послухайте, які пісеньки я вам заспіваю: аи – ои – уи.

Який новий звук ви почули?

Так, вірно. Пролунав звук Ы. Він у нас також голосний звук. І позначається він таким символом. А буква «І» житиме у нас у цій квартирі нашого багатоповерхового будинку.

– Давайте разом заспіваємо звук Ы

- Гучно, тихо, коротко, довго.

- А зараз хочете пограти? Виходьте на килим, устаньте все в коло. Подивіться, у нас на килимі лежать картки. Кожен бере одну картку. Дівчатка беруть картку з одним предметом, а хлопчики де багато предметів (грає музика). Усі знайшли? Давайте перевіримо. Дівчатка ставлять картки Нюше, а хлопчики – Крошу. Перевіримо. Подивіться, чи правильно? Дівчатка назвіть свої предмети, а зараз хлопчики голосно називають свої предмети. Який звук повторився багато разів? Так, звук Ы.

Проходьте за столи. Сядьте рівно, випряміть спини. Згадаймо слова зі звуком Ы, які називали хлопчики.

Звук Ыу нас особливий. Він ніколи не буває першим, завжди знаходиться в середині або наприкінці слова.

– І – буква сита, несе черевце набите. Дуже любить поїсти. Варить суп і солить його, картоплю варить, солить, салат робить - солить. Що ще можна приготувати та посолити?

Діти, що сьогодні робили на занятті? Познайомилися зі звуком та буквою Ы, вчилися її вимовляти. Молодці, добре попрацювали!

Можете відпочивати.

Автору приємно, тобі не складно - натисніть "МЕНІ ПОДОБАЄТЬСЯ"
Подобається

Тема урока
ЗНАЙОМСТВО З БУКВОЮ «И»

Цілі діяльності педагога
організувати роботу з ознайомлення з літерою ы; навчити виконувати звуковий аналіз слова «риби», спостерігати за позиційною зміною голосних та приголосних звуків (тверді – м'які); створити умови у розвиток фонематичного слуху, пам'яті, уваги, промови.

Заплановані результати освіти

Предметні: знають букви; вміють виконувати звуковий аналіз слова "риби", "дим", "вуси", "мишка".
Метапредметні (критерії сформованості/оцінки компонентів універсальних навчальних дій – УУД):
Пізнавальні: логічні - класифікувати об'єкти (об'єднувати групи за суттєвою ознакою).
Регулятивні: приймати та зберігати навчальне завдання; планувати свою дію; адекватно сприймати оцінку вчителя та товаришів.
Комунікативні: вміти формувати комунікативно-мовленнєві дії, конструктивні способи взаємодії з оточуючими.
Особистісні: виражають позитивне ставлення до процесу пізнання; виявляють увагу, здивування, бажання більше впізнати.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

Встали тихо, замовкли,
Все, що потрібне, ви дістали.
Приготувалися до уроку,
У ньому інакше немає користі.
Здрастуйте, сідайте,
Більше не крутіться.
Ми урок почнемо зараз,
Цікавий для вас.
Слухай все уважно,
Зрозумієш все обов'язково.

2. Постановка навчальної задачі.

Як пихкає тісто? (Пих-пих.)
Вчитель читає вірш В. Татарінова.
На темному горищі живе кудлатий Пих.
На горищі, на протягу, серед забутих книжок.
Він літньої ночі в тиші картинки дивиться на місяць. Очі у нього горять, як вугілля в багаттях,
На горобців і мишенят він наганяє страх.
Він прибув до нас із далеких місць,
Він дощ п'є та вітер їсть.
Він не боїться висоти, не птах він, не звір...
Пих познайомить вас із новою літерою та звуком, який вона позначає. Крім того, він має багато цікавих завдань.
Знайдіть та розфарбуйте рибку, якій сьогодні вдалося не потрапити акулі на вечерю. (Золота рибка.)

3. Відкриття нового знання.

Звуковий аналіз слова "риба".
"Прочитайте" перший звук у слові "риба". (Ррриба.)
Який це звук? (Твердий приголосний звук.) Якою фішкою позначимо звук? (Синій.) Назвіть м'яку пару, ([р"].)
"Прочитайте" другий звук у слові "риба". (Рииба.)
Що ви знаєте про цей звук? (Голосний, позначимо червоною фішкою.)
"Прочитайте" третій звук у слові "риба". (Рибба.)
Який це звук? (твердий приголосний звук)
Позначте відповідною фішкою. (Синя фішка.)
Назвіть його м'яку пару, ([б"].)
"Прочитайте" останній звук у слові "риба". (Рибаааа.)
Що знаєте про цей звук? (Голосний, позначимо червоною фішкою.)
Звук [и] позначається буквою y.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ
Знайомство з новою літерою.
Розгляньте зразки букви. На що вона схожа?
А бідолаха буква Ы
Бродить із паличкою, на жаль.
А. Шибаєв
Буває ця буква Ось сокира, поліно поруч
Наприкінці та в середині. Вийшло те, що треба.
В кінці капусти, брюкви, Вийшла літера Ы,
А в середині дині. Усі ми знати її повинні.
Є. Григор'єв В. Степанов
Пих любить букву ы. Він знає величезну кількість слів із буквою ы. А які слова ви можете назвати?
Де в словах зустрівся звук [и]? (У середині та наприкінці слів.)
Назвіть слова, які починаються до [и]. Спробуємо знайти у словнику С. І. Ожегова. Який висновок можна зробити? (У російській мові немає слів, які починаються на [и].)
Ось що абсолютно правильно:
І не подобається бути першою,
Ы не починає слів –
Видно, характер її такий. Т. Синіцина

4.Закріплення
вивченого
1. Робота за підручником. Диференційована робота із колективною перевіркою.
Для учнів, що читають:
Прочитайте вірш С. Маршака.
Для нечитаючих учнів:
Виконайте роботу за індивідуальними картками.
Мила Мила мишку милом, Впустила Мила мило,
Мила мило впустила. Мишка милом не домила.
Підкресліть у словах букву ы. (букв.)
Висновок: треба переглядати букви поспіль зліва направо.
2.Гра «Будь уважний».
Вчитель читає вірш М. Пляцковського.
У КОГО РОСТУТЬ ВУСИ?
У кого ростуть вуса?
У моржа і в лисиці,
У бобра і у крота,
У кота та у кита.
Є вуса у метеликів,
У тюленів, у жуків.
Є у зайця і цвіркуна,
У сома та хом'ячка.
Є у тигрів та мишей,
Є у левів і в їжаків.
Навіть тато для краси
Відростив собі вуса!
Хто слухав уважно? У кого ростуть вуса? (У моржа, лисиці, бобра, крота, кота, кита, метеликів, тюленів, жуків, зайця, цвіркуна, сома, хом'яка, тигра, мишей, левів, їжаків, у тата.)
Кого ще ви знаєте з вусами? (Білка, рись та ін.)
Звукобуквенний аналіз слова «вуса».

Фізкультхвилинка
Самостійна робота. Звукобуквенний аналіз слова «дим».
Позначте звуки фішками та літерами.
Пих любить грати в гру «Один-багато». Вам потрібно утворити множину.
Спробуйте пояснити, чому Пих любить цю гру.
У букви Ы звичай є,
За нього хвала та честь:
Буква І спокійно може, Вставши в кінці, предмети множити: Стіл - столи, паркан - паркани, Підлога - підлоги, візерунок - візерунки.
Пих любить різні перетворення. Ось і зараз він перетворює людожера на мишу. Бажаєте йому допомогти? (Дикобраз, зебра, лелека, тигр, рак, кенгуру, вже, жираф, пугач, носоріг, гіпопотам, миша.)
Робота з підручника.
Спробуйте здогадатися, як треба назвати картинку, щоб кількість звуків у її назві відповідало кількості клітин на схемі. (Мишка.)
Звукобуквенний аналіз слова «мишка».
Виконайте звукобуквенний аналіз слова «мишка», використовуючи фішки та літери.
Спробуйте зі слова "мишка" зробити слово "мушка" ("мошка", "ведмедик").
Що потрібно змінити, крім літери?

5.Підсумок уроку.

У скарбничці Пиха залишилося лише одне завдання – кросворд. Виконайте його.
З якою літерою-трудівницею познайомилися?
Чим вона відрізняється від решти?
Який звук позначає букви?
Ы живе у сімействі голосних –
Звуків чистих, чітких, ясних,
І, як голосна будь-яка –
Ми тепер про те вже знаємо, -
Любить Ы до згоди встати,
Щоб склад утворити:
Вихід, мило, гарбуз, пил,
Миші, думки, сир та буваль.
В алфавіті Ы важлива,
Немов у їжі сіль потрібна.
Т. Синіцина

6.Рефлексія.

[ Завантажте файл, щоб подивитись картинку ]

; повторити вивчені літери;

І в середині дині

Яка літера знаходиться в кінці капусти, брукви та в середині дині? (буква ы). Показ друкованої літери.

Назвіть цю літеру. (и)

Який звук почули? (Звуки)

Що можете сказати про цей звук? (при вимові не зустрів перешкоду)

Звук, який не перешкоджає, який це звук? (Голосний)

Відкрийте підручники на с. 54. Знайдіть у підручнику букву і покажіть пальчиком. У російській мові немає великої букви.

На сторінці зверху розташована звукова схема, знайдіть її. Яке слово сховалося? (Риба).

Скільки звуків у слові риба? (4)

Виконаємо звуковий аналіз слова риба. Поставимо пальчики на звукову схему і прочитаємо слово так, щоб пальчик потрапив до кожного будиночка.

Читаємо слово і почуємо перший звук тощо.

Скільки у слові голосних звуків?

Скільки у слові приголосних звуків?

Голосні звуки замінимо літерами, якими? (перший голосний звук – буквою ы, другий голосний звук – буквою а). Прочитаємо слово – риба. Літеру а замініть буквою – ы. Прочитаємо слово – риби.

Що сталося? (Змінилося слово). Змінилася ще кількість предметів. Слово – риба означає один предмет, а слово – риби два або кілька предметів.

Фізкультхвилинка

Раз, два – вище голова,

Три, чотири – руки ширші.

П'ять, шість – тихо сісти.

Сім, вісім – ліньки відкинемо.

Наша подорож продовжується.

5. Закріплення

3 зупинка станція «Угадайкіне»

Читання вірша (що добре читає учнем)

Запитали ми у малярів:

Скажіть маляри.

Де знайти десяток слів,

У яких звук «и»?

Нам відповідали маляри:

Немає випадку такого,

Щоб колись звук «и»

Бував на початку слова!

Що дізналися з вірша про звуки? (Ніколи не буває на початку слова).

Візьміть прості олівці. Знайдіть та підкресліть букву ы. Порахуйте, скільки разів написано букву.

(Сильні учні відгадують кросворд)

(Малюнки – намисто, кози, гарбуз, сир)

Перевірка

Скільки разів у вірші написано букви? (9 разів)

Перевірка відгадування кросворду.

6. Підсумок

4 зупинка станція «Кінцева»

Наша подорож закінчується. З якою літерою ми сьогодні познайомились на уроці?

Що дізналися про цю літеру? (буква і - голосна, завжди маленька, ніколи не буває на початку слова).

7. Рефлексія

(Звучить пісня «Блакитний вагон»)

Хлопці, наша подорож закінчилась. Усі працювали добре. Скажіть, яким був урок: цікавим, цікавим, важким. Виберіть відповідь.

Якщо урок сподобався. підніміть смайли з посмішкою» (червоний), якщо не сподобався «сумний»(жовтий).