Що стосується духовних орієнтирів особистості. Духовні орієнтири особистості: мораль, цінності, ідеали

Урок розроблено для учнів 10-го класу загальноосвітньої школи за підручником за редакцією Л.М. Боголюбова. Базовий рівень.

ЦІЛІ УРОКУ:

    Сфокусувати увагу учнів на новій темі духовного життя людини та викликати інтерес до вивчення нового матеріалу.

    Підвести учнів до розуміння важливості значення цієї теми у житті і суспільства.

ЗАВДАННЯ УРОКУ:

1. Освітня.

    Познайомитися з духовно-моральними орієнтирами людини та їхньою роллю в житті суспільства;

    дізнатися чим духовна людина відрізняється від бездуховної;

    дати характеристику моральних цінностей;

    виділити основні типи світогляду.

2. Розвиваюча.

Формувати вміння та навички:

    висловлювати думку про своє розуміння на цю тему;

    вміти виділити головне у тексті параграфа, документа та дати свою оцінку;

    використовувати інформацію, отриману в Інтернеті.

3. Виховна.

    Виховувати учнів у дусі прекрасного, що підносить людину;

    сприяти вибору вірних орієнтирів у житті;

    переконати у необхідності самовиховання, самовдосконалення.

МЕТОД:ІНТЕРАКТИВНИЙ МЕТОД НАВЧАННЯ.

ОБЛАДНАННЯ:МУЛЬТИМЕДІЙНА ВСТАНОВЛЕННЯ, КОМП'ЮТЕР, ІНТЕРАКТИВНА ДОШКА.

ДОДАТОК ДО УРОКУ: ТРИ ПРЕЗЕНТАЦІЇ «Духовне життя людини» –Додаток 1 , «Матеріальна культура» –Додаток 2 , «Духовна культура» –Додаток 3 .

Хід уроку

СЛАЙД 1.

Тема уроку: Духовне життя.

СЛАЙД 2

Епіграф до уроку: "У людині все має бути прекрасно: і обличчя, і одяг, і душа, і думки". (А.П. Чехов)

СЛАЙД 3.

Мета уроку:отримати уявлення про різноманітті духовного життя людини та з'ясувати її роль і значення для суспільства та кожної людини.

План вивчення нового матеріалу:

    Духовний світ людини.

    Духовні орієнтири особистості.

    Світогляд та її роль життя людини.

СЛАЙД 4.

Звернемося до шкільного словника зі суспільствознавства та познайомимося з визначенням «духовне життя». Духовне життя – сфера діяльності і суспільства, пов'язані з виробництвом, збереженням, поширенням і споживанням цінностей духовної культури.

У процесі духовного життя людина реалізує потреби у знанні, любові, творчості, красі, пізнаючи навколишній світ і саму себе, а також розвиваючи, удосконалюючи свою людську природу.

Наука, мистецтво, філософія, релігія, мораль дають людині багатогранне уявлення про реальний світ і собі.

Розглянемо, що належить до «духовної культури».

СЛАЙД 5.

Духовна культура – ​​частина загальної культури, сукупний духовний досвід людства, що включає його інтелектуальну та духовну діяльність та її результати.

Духовна культура охоплює моральність, науку, освіту, виховання, релігію, мистецтво, літературу, право, етику, естетику.

Духовна культура - це внутрішнє багатство свідомості, ступінь розвиненості людини та суспільства.

ПИТАННЯ: Як ви вважаєте, чи є зв'язок між духовною та матеріальною культурою? (обговорення питання)

Дійсно: духовна культура тісно пов'язана з матеріальною, бо жоден предмет не може бути створений без поєднання дій «голови, що мислить» і «виконує руки».

СЛАЙД 6.

ПИТАННЯ: Як ви вважаєте, від чого чи від кого залежить духовний світ людини? (обговорення питання)

Духовний світ означає внутрішнє, духовне життя людини, що включає знання, віру, почуття, прагнення людей.

Розглянемо з прикладу таблиці поняття «духовність» і «бездуховність»

СЛАЙД 7.

ПЕРЕГЛЯД ПРЕЗЕНТАЦІЇ «ЯК ПРИКРАСНИЙ ЦЕЙ СВІТ»; частина 1 (підготовлена учнями класу до нової теми уроку методом випереджуючого навчання).

СЛАЙД 8.

Переходимо до другого питання плану уроку.

ЩО Є ДУХОВНИМИ ОРІЄНТИРАМИ ОСОБИСТОСТІ?

МОРАЛЬ -це система норм, правил, що регулюють спілкування та поведінку людей, які забезпечують єдність суспільних та особистих інтересів.

ЦІННОСТІ– це, що найдорожче, святе як однієї людини, так всього людства.

ІДЕАЛ –це досконалість, найвища мета людського прагнення, уявлення про найвищі моральні вимоги, про найбільш високе в людині.

СЛАЙД 9.

РОБОТА У ГРУПАХ З МАТЕРІАЛАМИ ПІДРУЧНИКА

Клас поділяється на групи, кожна група отримує завдання.

    Виділіть основні моральні заборони та вимоги людини та суспільства;

    Визначте, які моральні настанови особистості сформулював німецький філософ Іммануїл Кант.

    Перерахуйте види цінностей.

СЛАЙД 10.

СУЧАСНІ ФІЛОСОФИ СТВЕРДЖУЮТЬ:

Моральні початки не закладені в людині від народження, а формуються в сім'ї, у процесі спілкування з іншими людьми, у період навчання та виховання в школі, при сприйнятті пам'яток світової культури, які на основі самовиховання дозволяють сформувати власні моральні цінності.

Самовиховання має велике значення у формуванні духовного життя людини. Це самоконтроль, пред'явлення високих вимог до себе по всіх видах своєї діяльності.

ВИНИКАЄ ПИТАННЯ: ЧИ ВЖЕ НЕОБХІДНО ЛЮДИНІ САМОВИТАННЯ? ЩО ВИ ДУМАЄТЕ З ЦЬОГО ПРИВОДУ? ТАКОЖ У ВАС ТАК БАГАТО ВИХОВНИКІВ: БАТЬКИ, ВЧИТЕЛІ… (обговорення питання)

СЛАЙД 11.

Переходимо до третього питання плану уроку.

ЩО ТАКИЙ СВІТОГЛЯД ЛЮДИНИ?

Світогляд – це цілісне уявлення про природу, суспільство, людину, що виражається в системі цінностей та ідеалів особистості, соціальної групи, суспільства.

СЛАЙД 12.

КЛАСИФІКАЦІЯ ТИПІВ СВІТОГЛЯДУ

СЛАЙД 13.

Підбиваємо підсумок вивчення 3-го питання плану уроку.

ПИТАННЯ: У чому полягає значення світогляду для діяльності людини? (обговорення питання)

ВИСНОВКИ:

    Дає орієнтири та цілі у практичній та теоретичній діяльності.

    Дозволяє зрозуміти, як краще досягти намічених орієнтирів та цілей, озброює методами пізнання та діяльності.

    Дає можливість визначити справжні цінності життя та культури, відрізняти дійсно важливе для людини у досягненні орієнтирів та цілей.

СЛАЙД 14.

РОБОТА З ДОКУМЕНТОМ

У навчальному посібнику представлений уривок із творчої спадщини російського філософа С.Н.Булгакова. Читаємо документ, розбираємо питання та завдання до документа.

СЛАЙД 15.

ПРАКТИЧНІ ВИСНОВКИ – ЗАКРІПЛЕННЯ ТЕМИ

    Духовне життя – те, що підносить людини, наповнює його діяльність глибоким змістом, сприяє вибору вірних орієнтирів.

    Моральне самовиховання означає єдність свідомості та поведінки, неухильну реалізацію моральних норм у житті та діяльності людини.

    Наш час дозволяє людині здійснити світоглядне самовизначення. Кожен сам обирає те, що, на його думку, допомагає йому жити.

ПЕРЕГЛЯД ПРЕЗЕНТАЦІЇ «ЯК ПРИКРАСНИЙ ЦЕЙ СВІТ»; частина 2 (підготовлена ​​учнями 10 класу за методом випереджувального навчання)

Виставлення оцінок за урок.

Питання, що таке духовно-моральні орієнтири людини, є базової проблемою такої науки, як етика. Саме з погляду категорії добра як найвищої цінності і слід розглядати їх.

У етиці питання, що таке духовно-моральні орієнтири людини, яка їх функція, вирішується з допомогою визначень понять «духовність» і «моральність».

Розглянемо ці поняття докладніше.

Феномен духовності

Поняття духовності передбачає два трактування: секулярне та релігійне.

З точки зору першої з них, духовність – це прагнення людини втілити у своєму житті вищі цінності, такі як добро, краса та істина, реалізувати себе через любов до навколишнього світу та досягти ідеалу.

З погляду релігійної позиції духовність сприймається як глибокий зв'язок людини з Богом, досягнення єдності з нею і початок процесу «обожнення» особистості людини.

При цьому і світська, і релігійна позиції припускають, що джерелом духовності є совість, яка сприймається як відчуття зв'язку людини і Бога (релігійна позиція) або почуття внутрішньої гармонії та справедливості (світська позиція).

Поняття моральності

Поняття моральності передбачає більш конкретне трактування. Зазвичай під цим феноменом припускають частину загальнолюдської культури, що містить загальнолюдські моральні норми, правила поведінки, знання, переконання.

На питання про те, що таке духовно-моральні орієнтири людини, можна відповісти наступним чином: це духовні та моральні показники, що містять такі цінності як совість, любов, добро, почуття обов'язку, красу, прагнення до істини, спрагу справедливості, прагнення до ідеалу.

Значення духовно-моральних орієнтирів

Ми встановили, що духовно-моральні орієнтири людини – це її цінності та переконання. Це установки особистості, якими вона може переступити. Вони регулюють свідому та допомагають йому знайти своє місце у світі, будучи своєрідним стрижнем його свідомості.

Фактично порядність людини залежить від цього, наскільки у житті важливі дані орієнтири. Наприклад, не кожна людина може вчинити акти крадіжки, зради чи зради, тому що не всім людям це дозволяє зробити їхню совість, а інакше кажучи, їхні духовні та моральні орієнтири.

А певну частину людей прийнято називати «людьми зі спаленою совістю», вони здатні на непристойні вчинки тому, що не бачать у них того ступеня зла, який справді там є. з втраченими духовно-моральними орієнтирами.

Що таке духовно-моральні орієнтири людини: золоте правило моральності

Чималу роль формуванні духовно-моральних орієнтирів людини грає сформульоване в давнину правило, яке прийнято називати «золотим правилом моральності». Його опис можна знайти у найдавніших текстах, а також у текстах Нового Завіту.

Воно свідчить таке: «Не робіть з іншими людьми так, як ви не хотіли б, щоб вони чинили з вами».

Це правило дуже просто. Однак якби люди, які знають про нього, справді втілювали його у своєму житті, на землі було б набагато менше зла, несправедливості та нещасть. Вся біда полягає в тому, що багато хто з нас, дотримуючись сумних слів одного з апостолів, знає, де добро, проте йому не слідує, знає, де зло, але чинить злодіяння.

Духовне та моральне виховання

Говорячи про те, що таке духовно-моральні орієнтири людини, не можна не сказати і про необхідність організації духовного і

Про те, як виховати такого, замислювалися ще педагоги давнини. І сьогодні на цю тему написано чимало праць.

Як правило, зводяться вони до того, що батькам та педагогам радять прищеплювати духовно-моральні орієнтири дітям своїм життєвим прикладом. Адже якщо батьки кажуть дитині чинити справедливо і чесно по відношенню до оточуючих людей, але самі у своїй поведінці далекі від ідеалу, то і дитина, швидше за все, успадкує їхній поганий приклад, не звертаючи уваги на їхні шляхетні слова.

Стратегія виховання

Існує базовий державний документ, який називається "Стратегією розвитку виховання в Російській Федерації на період до 2025 року".

У цьому вся документі пропонується список духовно-моральних цінностей, визначається їх роль процесі культурного розвитку нашої країни, дається поняття те, що таке духовно-моральні орієнтири людини, яка їх роль.

Ця стратегія була створена групою провідних російських учених.

Самі духовно-моральні орієнтири людини, їх роль діяльності людини описані досить докладно. Наведемо лише їх короткий список, до якого увійшли такі цінності, як гуманізм (або людинолюбство), честь, справедливість і совість, воля, віра в добро, особиста гідність, прагнення до виконання свого обов'язку, у тому числі морального, любов до своєї сім'ї , Батьківщині та народу.

Як бачимо, цей перелік базових духовно-моральних орієнтирів включає у собі у першу чергу ті цінності, які є найважливішими становлення особистості громадянина і людини. Їх розвиток у людях, безумовно, сприятиме гармонізації соціальних взаємовідносин та побудови справедливішого суспільства.

Таким чином, ми постаралися дати відповідь на питання про те, що таке духовно-моральні орієнтири людини, яка їхня роль у діяльності людей. Без духовних і моральних цінностей світ перетворився б на щось жахливе, і живі позаздрили б мертвим. Саме ці якості, що живуть у серцях людей, зберігають світ від хаосу та панування зла.

ДУХОВНІ ОРІЄНТИРИ ЯК ВАЖЛИВА ЧАСТИНА ЖИТТЯ ЛЮДИНИ І ОСНОВА СУСПІЛЬСТВА.

Максакова Ю.М.

Чуєва І.І.

SPIRITUAL VALUES ARE THE MAIN PART OF PEOPLE`S LIFE AND THE BASIS OF SOCIETY

Максакова U.N.

Chueva I.I.

Анотація. Стаття присвячена актуальній проблемі виховання духовних цінностей як важлива частина життя людини та основи суспільства.

Abstrakt. Матеріал є покликаний до сучасного питання spiritual values`s education, which is the main part of people`s life and the basis of society.

Ключові слова: духовні орієнтири, мораль, ідеал, пріоритети.

Keywords: spiritual values, moral, ideal, values.

Духовні орієнтири є дуже важливою частиною життя і основою суспільства в усі часи. Вони зародилися ще в найдавніші часи. Минало багато часу і духовні орієнтири особистості ніколи не втрачали своєї значущості. В усі часи людьми цінувалися такі якості як чесність, справедливість, милосердя, любов до матері, своєї Батьківщини, доброта, а брехня, лицемірство, зрада, - вважалися якостями, недостойними справжніх людей.

До складу духовних орієнтирів особистості входять найважливіші поняття, основні у тому числі мораль, цінності та ідеал. Мораль - це система норм, правил, що регулюють спілкування та поведінку людей, які забезпечують єдність суспільних та особистих інтересів. Мораль включає ідеали, цінності. Ідеал – це досконалість, найвища мета того, чого прагне людина. Цінності – це те, що найдорожче для людини та людства. Види цінностей можна поділити на 6 груп. Цінності бувають правовими, моральними, політичними, професійними, релігійними та мистецькими. Духовні орієнтири особистості дуже важливі у суспільства. Адже до духовних орієнтирів особи належать патріотизм, совість, відповідальність та інші найважливіші риси особистості.

Поняття цінностей досить великі, кожна людина щось цінує. Не завжди цінності людей збігаються одна з одною. Завдяки моралі люди намагаються пристойно поводитися в суспільстві, але деяким людям не близькі такі поняття і тому в нашому суспільстві все частіше скоюються різні злочини. Але більшості людей близькі мораль, цінності та ідеали, оскільки вони є невід'ємною частиною нашого життя. Без них не було б багато чого і ми, люди, були б зовсім іншими, нам були б чужі багато понять і життя було б зовсім іншим.

Л.М. Толстой говорив: «Чим більше живеш духовним життям, тим незалежніше від долі, і навпаки». Гадаю, сенс висловлювання Л.Н.Толстого у тому, що людина може побудувати свою долю «своїми руками», тільки якщо вона сама розвиватиме свій духовний світ.

Я погоджуся з цим висловом. Той, хто розвиває себе як фізично, а й духовно, здатний ставити собі правильні мети, досягати їх, прагнути кращого, шукати свій «ідеал». Кожна духовно розвинена людина повинна знати, що моралі, цінності та ідеали – це духовні орієнтири особистості, має завжди і слідувати їм. Тоді в ньому сформується моральне начало, і він зможе «своїми руками» збудувати свою долю.

Ще Р. Декарт говорив, що кульгавий з ліхтарем швидше досягне мети, ніж вершник, що блукає в темряві. Тобто особистість, яка прагне духовного життя, здатна до самоконтролю та саморозвитку, зможе знайти правильні орієнтири в житті. Це підтверджує слова Толстого.

І навпаки, якщо людина не буде духовно розвиватися, її існування стане звичайним і нудним. У нього не буде цілей у житті і він не зможе знайти в ньому свій зміст. Тому так важливо, щоб людина розвивала в собі добрі якості, мораль, моральність, і тоді вся її діяльність, все її життя набуде сенсу.

Моральні почуттяпочинають формуватисяще в дошкільного віку. У малюків вже третього року життя можуть виявлятися такі властивості особистості, як товариськість чи сором'язливість, самостійність чи невпевненість у собі, егоїзм чи доброзичливість. Розвиток почуттів у дитини багато в чому залежить від засобів та методів виховання, від умов, у яких вона перебуває. При цілеспрямованому вихованні почуття в дитини стають набагато багатшими, різноманітнішими і виявляються раніше, ніж у дітей, які не отримали «правильного» виховання. Як говорив А.С. Пушкін: “Відсутність виховання є коріння всякого зла”.

Моральні почуття формуються в дітей віком у взаємовідносин їх із дорослими і однолітками. Завдання виховання у дітей моральних почуттів вирішується тим успішніше, чим гуманніші самі дорослі, чим добрішими і справедливішими вони відносяться до дітей. "Всі педагоги нашого часу сходяться на тому, що у справі виховання найголовніше придбати довіру і любов дитини і що любов завойовується переважно любов'ю". Довіра дорослих, їхня постійна турбота, підтримка сприяють позитивному емоційному розвитку дитини: вона охоче і легко спілкується з однолітками, ділиться з дорослими своїми радощами та прикростями.

Однією з найважливіших умов успішного розвитку моральних почуттів є створення дорослими життєрадісної обстановки навколо дитини. Ніколи не треба гасити дитячу радість. В атмосфері радості легко зароджуються такі цінні душевні якості, як доброзичливість, готовність допомогти і т.д. Дуже важливо, щоб дорослі правильно оцінили душевний стан дитини, розділили з нею її радість.

Як і будь-яке інше почуття, радість у дітей залежить від взаємин у сім'ї, оскільки вони є свідками та учасниками цих взаємин. Як зазначив російський письменник та педагог О.М. Острогорський: “Батьки виховують, а діти виховуються тим сімейним життям, яке складається навмисно чи ненавмисно. Життя сім'ї тим і сильне, що враження її постійні, повсякденні, що вона діє непомітно, зміцнює чи отруює дух людський, як повітря, яким ми живі”.

Розвиток моральності в людині починається в сім'ї та має своє продовження у дитячому садку та школі. В останньому інституті воно стає цілеспрямованішим. Тому піклуватися про моральне виховання дітей мають як педагоги і вихователі, а й батьки.

У початковій школі дитина починає набувати певних знань. У ньому вже сформовані деякі риси характеру, які потрібно розвивати далі та спрямовувати у потрібне русло. Саме у школі продовжує закладатися моральний образ особистості.

Перед дорослими постає завдання навчити дітей не лише зовні виглядати вихованими, а й бути такими, мати добрі людські якості. Щоб вчинки особистості відповідали нормам і правилам, прийнятим у суспільстві, необхідно, щоб загальнолюдські морально-духовні норми були пережиті самим вихованцем, щоб середовище, в якому він живе, передбачало постійну орієнтацію особи на загальнолюдські цінності. І лише доросла людина може бути цим орієнтиром для дитини, прикладом правильної поведінки, наслідування.

Нині моральне виховання стає необхідністю, оскільки світ сповнений жорстокістю, грубістю і розпустою. Сім'я і школа надають певний вплив на розуміння дитини про те, як правильно поводитися, що можна робити, а що не можна. І, звичайно, провідна роль належить сім'ї. Отже, саме батьки повинні не лише виховувати та прищеплювати моральні якості, а й розвивати всі грані особистості своєї дитини. Як сказав Філіп Лобстейн – «завдання морального виховання – відтворення людини зсередини, вручну, причому починати слід із себе».

Література

  1. Суспільствознавство 10 класу Л.М. Боголюбов – М.: 2014. – 351с.
  2. http://mirkultura.ru Моральне вчення Льва Толстого.
  3. сайт Педагогічні погляди А.С. Пушкіна
  4. mama66/ua Моральне виховання дітей у сім'ї, у дитячому садку та школі.
  5. Журнал «Известия Пензенського державного університету ім. В.Г. Бєлінського». Випуск 28, 2012р. Грицай Л.А. «О.М. Острогорський про основні пріоритети батьківського виховання дітей у сім'ї».
  6. Лобстейн Ф. Уроки роздумів: педагогіка морального розвитку. пров. із ф. М. Малевич. М. Біблійно-Богословський інститут св. апостоля Андрія. 2000. 84с C.79

Тема Людина як духовна істота

Мета: формування у учнів моральних орієнтирів, гуманістичного світогляду, громадянськості та загальної культури.

Завдання:

    вироблення розуміння поняття “духовність”;

    формування комунікативної, інформаційної, соціокультурної компетенції, своєї позиції;

    виховання морально-духовних цінностей.

Передбачуваний результат (Навички, що набувають):

когнітивні:

    вміння використовувати поняття: мораль, моральність, совість, патріотизм, громадянськість, ідеал у аргументації власної думки;

    вміння аналізувати ситуації;

інформаційні:

    вміння складати конспект, працювати зі схемами.

    вміння користуватися інформаційними ресурсами;

аналітичні:

    застосовувати схеми аналізу проблемного питання;

    самостійно робити висновки.

Форма проведення: Урок-дослідження

Обладнання уроку

    Підручник «Суспільствознавство 10 клас» за редакцією Боголюбова Л.М., видавництво «Просвіта», 2007 рік.

    Мультимедійний проектор.

План уроку

    Що включає в себе поняття «духовне життя людей»

    Духовні орієнтири особистості: мораль, цінності, ідеали

    Світогляд та її роль життя людини

Хід уроку

I питання Розповідь викладача з елементами розмови.

Чи замислювалися ви про свій життєвий шлях, сенс свого життя? Чи прагнули ставитися до себе свідомо, саморозвиватися, самовиховуватися. Напевно, кожен з вас ставив собі подібні питання, які стосуються дуже важливої ​​сфери нашого життя-духовного світу людини.

Що ж таке духовний світлюдину? Почнемо зі слова світ. Воно багатозначне. У разі воно позначає внутрішнє, духовне життя людини, яка включає знання, віру, почуття, прагнення людей.

У науковому побуті поняття духовне життя людейохоплює все багатство почуттів та досягнень розуму, поєднує засвоєння людством накопичених духовних цінностей та творче творення нових.

Людина, що має високо розвинене духовне життя, має, зазвичай, важливим особистісним якістю: його духовність означає прагнення висоті ідеалів і помислів, визначальних спрямованість всієї діяльності, тому деякі дослідники характеризують духовність як морально зорієнтовані волю і розум людини. Духовне характеризує як свідомість, а й практику.

Навпаки, людина, у якої духовне життя мало розвинене, бездуховий,не здатний побачити і відчути все різноманіття та красу навколишнього світу.

Висновок. Духовне життя - це те, що підносить людину, наповнює її діяльність глибоким змістом, сприяє вибору вірних орієнтирів. Вона вимагає постійного збагачення шляхом спілкування та особливо шляхом звернення до творів російських та зарубіжних філософів, священних книг світових релігій, шедеврів вітчизняної та світової художньої літератури, музики, живопису.

ІІ питання.

Розповідь викладача . Ви вже знаєте, що, будучи істотою суспільною, людина не може не підкорятися певним правилам. Це необхідна умова виживання людського роду, цілісності суспільства, стійкості його розвитку. У той самий час встановлені правила, чи норми, покликані захистити інтереси і гідність кожної окремої людини. Найважливішими є норми моралі. Мораль - це система норм, правил, що регулюють спілкування та поведінку людей, які забезпечують єдність суспільних та особистих інтересів.

Хто встановлює моральні норми? На це питання даються різні відповіді. Досить авторитетною є позиція тих, хто вважає джерелом моральних норм великі світові релігії.

Робота з мультимедійною презентацією

Біблія (слайд 1)

Коран (слайд 2)

    Я Господь, Бог твій, що вивів тебе з єгипетського краю, з дому рабства; нехай не буде в тебе інших богів перед Моїм лицем.

    Не роби собі кумира і жодного зображення того, що на небі вгорі, і що на землі внизу, і що у воді нижче землі; не вклоняйся їм і не служи їм, бо Я Господь, Бог твій, Бог ревнитель, що карає дітей за провину батьків до третього і четвертого роду, що ненавидять Мене, і чинить милість до тисячі пологів тим, хто любить Мене і дотримується Моїх заповідей.

    Не вимовляй імені Господа, Бога твого, даремно, бо Господь не залишить без покарання того, хто вимовляє ім'я Його даремно.

    Пам'ятай день суботній, щоб святити його; шість днів працюй і роби в них всякі діла твої, а день сьомий - субота Господеві, Богу твоєму: не роби в нього ніякого діла ні ти, ні син твій, ні дочка твоя, ні раб твій, ні рабиня твоя, ні. ні осел твій, ні всяка худоба твоя, ні прибулець, що в оселях твоїх; Бо в шість днів учинив Господь небо та землю, море та все, що в них, а в день сьомий спочив; Тому благословив Господь суботній день і освятив його.

    Шануй батька твого та матір твою, щоб тобі було добре і щоб продовжилися дні твої на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі.

    Не вбивай.

    Не прилюбодій.

    Не кради

    Не надавайте Аллаху в товариші інше божество (Коран, 17:22).

    Почитайте своїх батьків (Коран, 17:23).

    Віддавайте іншим те, що їм належить (Коран, 17:26).

    Звертайтеся ласкаво з сиротами (Коран, 17:34).

    Будьте вірними, коли зважуєте і зважуйте правильними вагами (Коран, 17:35) .

    Виконуйте свої обіцянки (17:34).

    Не вбивайте своїх дітей із страху збіднення (Коран, 17:31) .

    Не вбивайте душу, яку заборонив Аллах, інакше як по праву (Коран, 17:33) .

    Не наближайтесь до перелюбу (Коран, 17:32).

    Не слідуй за тим, про що в тебе немає знання (Коран, 17:36).

Таким чином, ще в давнину було закладено фундамент головної загальнолюдської нормативної моральної вимоги, яку потім назвали «золотим правилом» моральності. Воно говорить: «Поступай стосовно інших так, як ти хотів би, щоб інші чинили по відношенню до тебе».

Моральні установки особистості досліджувалися найбільшими філософами, над проблемами моралі замислювалися багато відомих діячів.

Слайд 4

Є тисяча способів бути дуже поганою людиною, не порушуючи жодного закону.

Один з найпростіших і ведучих до найбільших лих спокус є спокуса словами "Все так роблять".

Лев Миколайович Толстой

Завдання:виберіть кожен за одним висловом, яке найближче вашим переконанням.

Напишіть у зошитах коротке есе, використовуючи вже відому вам схему

Після виконання завдання озвучити 2-3 роботи учнів

Крім прямих норм поведінки, мораль також включає ідеали, цінності, категорії (найбільш загальні, фундаментальні поняття).

Завдання:на цьому слайді ви бачите таблицю, у якій заповнена лише ліва частина. Використовуючи матеріал параграфа на стор. 37-39, знайдіть визначення для даних термінів

Слайд 6

безумовна примусова вимога (повеління), яка не допускає заперечень, обов'язкова для всіх людей, незалежно від їхнього походження, становища, обставин.

Ідеал

досконалість, вища мета людського прагнення, уявлення про найвищі моральні вимоги, про найвищу в людині

Цінності

те, що найдорожче, святе як однієї людини, так всього людства. Цінності відображають ставлення людини до дійсності (до тих чи інших фактів, подій, явищ), до інших людей, до себе.

Моральні категорії

Найважливіші моральні цінності, що становлять систему ціннісно-моральної орієнтації людини, нерозривно пов'язану з категоріями моралі, носять парносовідносний. (біполярний)характер, наприклад, добро і зло.

Совість

здатність особистості пізнавати етичні цінності та керуватися ними у всіх життєвих ситуаціях, самостійно формулювати свої моральні обов'язки, здійснювати моральний самоконтроль, усвідомлювати свій обов'язок перед іншими людьми.

Патріотизм

ціннісне ставлення людини до своєї Вітчизни, відданість і любов до Батьківщини, свого народу

Громадянство

соціально-психологічні та моральні якості особистості поєднують у собі почуття любові до Батьківщини та відповідальність за нормальний розвиток її соціальних та політичних інститутів, та усвідомлення себе як повноправного громадянина, що володіє сукупністю прав та обов'язків

Визначення у правій частині таблиці з'являються після озвучення їх учнями

Розповідь викладача Чи формуються моральні засади у людині стихійно чи їх необхідно формувати свідомо?

В історії філософської та етичної думки існувала думка, за якою моральні якості притаманні людині з народження. Так, французькі просвітителі вважали, що людина за своєю природою добра. Деякі представники східної філософії вважали, що людина, навпаки, за своєю природою зла і є носієм зла. Проте вивчення процесу становлення моральної свідомості показало, що підстав для таких категоричних тверджень немає.

Моральні початки не закладені в людині від народження, а формуються в сім'ї на тому прикладі, що знаходиться у нього перед очима; у процесі спілкування з іншими людьми, у період навчання та виховання в школі, при сприйнятті таких пам'яток світової культури, які дозволяють як долучитися до вже досягнутого рівня моральної свідомості, так і сформувати у себе на основі самовиховання власні моральні цінності. Не останнє місце у своїй займає і самовиховання особистості.

Здатність відчувати, розуміти, творити добро, розпізнавати зло, бути стійким і непримиренним щодо нього - особливі моральні якості особистості, які людина може отримати готовими від оточуючих, а має виробити самостійно.

Самовиховання у сфері моральності- це насамперед самоконтроль, пред'явлення високих вимог до себе по всіх видах своєї діяльності.

Висновок Моральне самовиховання означає єдність свідомості та поведінки, неухильну реалізацію моральних норм у житті та діяльності. Тільки досвіді добрих справ і протистоянні злу можна свідомо здійснювати моральне самовдосконалення.

ІІІ питання.

Розповідь викладача Важливою частиною духовного світу людини є його світогляд

У найпростішому, найпоширенішому розумінні світогляд - це сукупність поглядів людини світ, що його оточує.

Світогляд відрізняється від інших елементів духовного світу людини тим, що він, по-перше, є поглядом людини не на якусь окрему сторону світу, а саме на світ в цілому. По-друге, світогляд відображає ставлення людини до навколишнього світу: боїться, чи бояться людина цього світу, чи вона живе в ладі, в гармонії з нею? Чи задоволена людина навколишнім світом чи прагне змінити її?

Таким чином, світогляд - це цілісне уявлення про природу, суспільство, людину, що виражається в системі цінностей та ідеалів особистості, соціальної групи, суспільства.

Від чого залежить той чи інший світогляд?

Слайд 7.

Насамперед, зауважимо, що світогляд людини носить історичний характер: кожній історичній епосі притаманні свій рівень знань, свої проблеми, свої підходи до їх вирішення, свої духовні цінності.

Класифікація типів світоглядуможе бути різною. Слайд 8

Але найбільш поширена така класифікація типів світогляду.

Повсякденний світоглядвиникає в житті людини в процесі її особистої практичної діяльності, тому її іноді називають життєвим світоглядом.

Погляди людини у разі не обгрунтовуються релігійними доказами чи даними науки. Така думка формується стихійно, переважає життєва, звичайна основа.

Повсякденна думка поширена дуже широко, оскільки зусилля навчальних закладів і пастирів церкви часто зачіпають лише саму «поверхню» сфери духовного життя людини.

Релігійний світогляд- світогляд, основою якого є релігійні вчення, які у таких пам'ятниках світової духовної культури, як Біблія, Коран, священні книжки буддистів, Талмуд, та інших.

Науковий світоглядє законним спадкоємцем того напряму світової філософської думки, який у своєму розвитку постійно спирався на досягнення науки. Воно включає в себе наукову картину світу, узагальнені підсумки досягнень людського пізнання, принципи взаємовідносини людини з природним і штучним місцем існування.

Яку роль відіграє думка у діяльності людей?

    По-перше, дає людині орієнтири та цілі для всієї її практичної та теоретичної діяльності.

    По-друге, саме світогляд дозволяє людям зрозуміти, як краще досягти намічених орієнтирів та цілей, озброює їх методами пізнання та діяльності.

    По-третє, людина отримує можливість визначати справжні цінності життя і культури, відрізняти справді важливе для діяльності в досягненні ним поставленої мети від цього, що реального значення немає, носить хибний чи ілюзорний характер.

Кожен світогляд має свої переваги та недоліки Слайд 10

У формі розмови викладач підводить студентів до правильних відповідей. Вони з'являються на слайді в міру озвучування

Види світогляду

Переваги

Недоліки

Повсякденний світогляд

спирається на безпосередній життєвий досвід людини

мало використовує досвід інших людей, досвід науки та культури, досвід релігійної свідомості як елемента світової культури

Релігійний світогляд

тісний зв'язок зі світовою культурною спадщиною, орієнтація на вирішення проблем, пов'язаних із духовними потребами людини, прагнення дати людині віру у можливість досягнення поставленої мети.

виявляється іноді непримиренність до інших життєвих позицій, недостатня увага до досягнень науки, а часом і їхнє ігнорування.

Науковий світогляд

міцна наукова обґрунтованість, реальність цілей та ідеалів, що містяться в ньому, органічний зв'язок з виробничою та соціальною діяльністю людей

людина ще не зайняв у науковому світогляді належного йому місця

Висновок.Наш час дозволяє людині здійснити світоглядне самовизначення. Але слід пам'ятати, що звичайний світогляд залишає людину лише на рівні життєвих турбот і це не дає їй достатніх підстав орієнтації у складному і швидко мінливому сучасному світі. Кожен сам обирає те, що, на його думку, допомагає йому жити.

Закріплення дослідженого матеріалу.

1. Популярний композитор працює над новою піснею, присвяченою захисту світу. Який вид діяльності ілюструється цим прикладом?

1) духовна

2) економічна

3) політична

4) соціальна

2. Людина є єдністю трьох складових: біологічної, психічної та соціальної. До соціальних характеристик людини відносять

5. До духовних цінностей належить:

1) мікроскоп

2) комп'ютер

3) наукове відкриття

4) телебачення

6. Світогляд формується під впливом:

A. Особистого досвіду.

Б. Навколишнього культурного середовища.

B. Освіта та виховання.

Г. Психологічні особливості особистості.

1) вірно А та Г

2) вірно А В Г

3) вірно В і Г

4) вірно А Б В Г

7. Здатність особистості до морального самоконтролю називається:

1) совістю

2) переконанням

3) талантом

4) етикетом

8. Фундаментом духовного життя суспільства є:

1) пізнання2) мистецтво 3) наука4) культура

Висновки на тему.Є дуже багато різних думок про мораль і моральність - про те, що мета виправдовує кошти, і що переможців не судять. Напевно, ті, хто так вважає-має на це право.

Але хочу закінчити наше заняття іншим висловлюванням – словами Л.Н. Толстого

Все можна пробачити, але не збочення тих вищих істин, яких з такою працею дійшло людство.

Домашнє завдання 1.Параграф 4 підручника, завдання 1-4.

2.В мережі Інтернет визначити визначення поняття «гуманістичне світогляд»